Poezijos popietė
Net šalta žiema ir už lango šerkšnas netrukdė šiemet pratęsti tradicinės gimnazijos poezijos popietės. Joje susirinko jaunieji poezijos skaitytojai devintokai, nuo praeitų metų ūgtelėję dešimtokai, po pusmečio vyriausiais mokykloje tapsiantys vienuoliktokai bei vyriausieji -ketvirtokai. Ši popietė primena muziką – keičiasi aplinka, žiūrovai, atlikėjas savaip interpretuoja kūrinį, taip ir ši popietė niekada nebūna vienoda. Nors ir geriame arbatą ar skaitome poeziją, bet keičiasi susirenkanti publika, atsiranda negirdėtų, neskaitytų kūrinių ar net autorių.
Tradiciškai renginys prasidėjo nuo rusų kalbos mokytojos Alos Tichomirovos įžanginių žodžių apie poeziją, po kurių išgirdome Valentino Gafto eilėraštį „Drugelis“, kurį deklamavo Vilniaus miesto raiškiojo skaitymo vicečempionė devintokė Elsita. Tuo pirmokų pasirodymai popietėje nesibaigė, nes iškart po Elsitos poezija pasidalijo pirmokė Darija, kuri deklamavo Sergejaus Jesenino eilėraštį „Auksinė giraitė atkalbėjo“. Kad paįvairintume mūsų skaitovų gretas, išgirdome Natalijos Drozdovos eilėraštį „Ačiū Jums, kurie mums trukdo“, kurį deklamavo ketvirtokas Martynas. Ketvirtokų deklamavimus pratęsė Sonia su Arsenijaus Tarkovskio eilėmis apie „Paskutinį pasimatymą“. Nepamiršome ir antrokų, todėl pakvietėme Giedrę padeklamuoti Eduardo Asadovo kūrinį „Kol mes gyvi“.
Kadangi nusprendėme pailsėti nuo poezijos, pirmokas Gediminas sugrojo „Krikštatėvio valsą“, mes pasidarėme arbatos ir grįžome prie poezijos. Prisiminėme „Vienatvę“, parašytą Aleksandro Bloko, ją deklamavo ketvirtokė Justė. Pirmokė Elija Irinos Samarinos eilėraščiu atskleidė, jog „būna žmonės saulėlydžiai, būna žmonės saulėtekiai“. Fizikos mokytoja Roza pasidalijo savo mintimis ir tekstu apie draugystę. Ačiū jai už skirtą laiką! Poezijos popietėje skaitėme ir prozą - Sergejaus Jesenino „Juodas žmogus“, kurį atmintinai pasakė taip pat minėta Justė.
Mūsų gretose pastebėjome ir daugiau raiškiojo skaitymo konkurso laureatų, todėl pakvietėme antrokę Sandrą, kuri užėmė II vietą Vilniaus miesto raiškiojo skaitymo konkurse tarp 10-11 klasės mokinių, ji deklamavo Vladimiro Soloukhino eilėraštį „Nesislėpkite nuo lietaus“.
Skaitytojų gretas užbaigė 3 ketvirtokai: Liveta, kuri deklamavo Veros Reutovos eiles apie tai, jog „gyvenimą galime prilyginti žodžiui laukimas“, Jogintas, kuris atėjo su Anos Achmatovos eilėraščių rinkiniu ir mums padeklamavo „Trečiasis ir paskutinis“ bei Nikita, jis pasirinko postmodernisto, kuris labiau yra žinomas kaip dainų autorius nei poetas, Aleksejaus Vorobjovo „Post scriptum“.
Paskutinius popietės žodžius tarė rusų mokytoja Ala Tichomirova, kuriai norėtume padėkoti už šios popietės, tradicijos tęstinumą ir mokinių skatinimą domėtis poezija bei proza. Taip pat dėkojame patiems skaitovams, kurie nepabūgo auditorijos ir pristatė savo mėgstamus tekstus. Galiausiai padėkas siunčiame muzikantams, be kurių ši popietė nebūtų tokia skaidri. Kaip sakė vokiečių rašytojas Heinrichas Heinė: „Ten, kur baigiasi žodžiai, prasideda muzika.“
Almanachas - vidinis pasaulis knygoje
Menas – tai nuo seno egzistuojantis žmonijos būdas išreikšti jausmus ir mintis. Tai gebėjimas pateikti savo vidinį pasaulį. Todėl galima praktiškai teigti, kad mene egzistuoja ir visas margas platus pasaulis, kurį į 2023 metų Almanachą sutalpino Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai ir alumnai.
Almanacho pristatymas vyko lapkričio 15 dieną, 13 valandą, aktų salėje, o susirinkusių paklausyti buvo tikrai nemažai. Labai įdomu pasiklausyti bendraamžių sukurtų įvarių novelių, eilėraščių ir muzikos kūrinių. Nors jų pačių renginyje teko išgirsti tik truputį, visa pristatymo atmosfera sudarė norą pasiskaitinėti knygą daugiau.
Šis renginys mane paskatino giliau pažvelgti ir į savo vidinį pasaulį, ir nebijoti jo išreikšti ant popieriaus lapo. Todėl norėčiau paraginti ir tave, mielas skaitytojau, nesibaiminti išlieti savęs menu ir perkelti dalelę savojo vidinio pasaulio į kitų, o gal dar kitų metų almanachą.
Rusnė Mykolaitytė II g
Literatūrinio tarptautinio projekto „Vilnius: nuo praeities į dabartį“, skirto Vilniaus 700-mečiui, pristatymas
Vilniaus kultūra ir istorija nuolat keičiasi, tačiau įvairių miesto kampelių paslaptingumas išlieka nepakitusios vertės. Tokia puiki galimybė dar kartą pasididžiuoti gyvybe pulsuojančiu miestu pasitaikė būtent Vilniaus 700-mečio proga. Literatūriniame tarptautinio projekto „Vilnius: nuo praeities į dabartį“ ir jo pristatyme dalyvavo Vasario 16-osios gimnazijos, Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos ir Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai ir jų mokytojai. Kūrybinės aistros pagauti nuotoliniu būdu susisiekę mokiniai išreiškė savo meilę Vilniui dainuodami dainas, skaitydami savo kurtus eilėraščius ar kartu kurdami filmukus Lietuvai. Mokytojos, kiekvieną palydėdamos šiltais ir džiugiais žodžiais, skleidė šventinę nuotaiką ir visus būrė į vieną didelę bendruomenę.
Išklausę visų kūrėjų minčių ir vis dar kūrybiškai nusiteikę Mykolo Biržiškos gimnazijos mokiniai keliavo į Lukiškių aikštės vasaros skaityklą susitikti su rašytoja Ilona Ežerinyte ir aptarti jos naujausią apysaką „Dabar Marselis”. Galima drąsiai sakyti, kad rašytoja Ilona yra laisvos sielos kūrėja, kurios besiliejančios mintys giliai įstringa kiekvieno klausytojo širdyje. Tad jau per kelias susitikimo minutes gimnazistų dėmesį patraukė būtent prozininkės asmenybė. Ji stebino savo kūrybiškumu, iškalbumu ir smalsumu. Pašnekovė drąsiai dalinosi savo asmenine patirtimi, teigė mėgstanti domėtis ją supančia aplinka, kitais žmonėmis, kurių išvaizda ar charakterio bruožai paskatino kurti savo knygų personažus. Taip pat didelę reikšmę Ilona Ežerinytė skiria kūrybai, kurią ji laiko svarbiausia vertybe, vienintele nepažeista tamsioje žmogaus prigimtyje. Po susitikimo prozininkės drąsos ir ryžto įkvėptas ne vienas pasinėrė į Vilniaus gatvelių labirintą ieškoti savo mėgstamiausios bibliotekos ir joje gulinčių kitų autorės knygų – „Verksnių klubas“, „Sutikti eidą“ ar „Skiriama Rivai“.
Taigi verta didžiuotis kultūra, istorija ir menu pasižyminčiu Vilniaus miestu, kurio didingą ateitį kuria idėjų ir naujovių įkvėpti žmonės.
Vėjūnė Buoželytė, II b klasės gimnazistė,
2023-06-07